Muzeum vidlí - Rok 2013
Ohlédnutí správce muzejní podstaty
za uplynulým rokem 2013 v Muzeu vidlí
slovem i obrazem.
SBĚRATELSKÁ ČINNOST Hlavním cílem všech aktivit muzea byla i letos sbírka vidlí, která plní funkci biblické archy k zachování vidlí a vidláctví pro budoucí generace. Vzniká z darovaných vidlí muzeu na principu "národ sobě". Během roku 2013 se rozrostla o 168 nových exponátů na celkový počet 549 vidlí. Nacházíme se v polovině cesty k vytčenému cíli - 1111 vidlí (pracovně Archa 1111). Děkuji všem jednotlivým dárcům a podporovatelům muzea, kteří napomohli sbírkové činnosti. • Řada dárců nás dojala svou štědrostí a vysloužila si statut "mecenáš Muzea vidlí". Manželé Prdovi z Jezdkovic darovali do expozice mechanických vidlí „největší vidle“ - originál původní vidlový obraceč sena. K dalším významným letošním mecenášům patří řezbář Vlastimil Dvořák z Razové. První vidle daroval minulý rok, letos na jaře jednorázově věnoval 25 vidlí a během roku další. Získal tak statut vidlonoše a se svým celkovým kontem 32 vidlí začal dýchat na záda současné velmistryni vidlonošské ligy, Míši Hnízdové (33 vidlí). K dalším mecenášům letošního roku patří Pavel Šmeral z Načešic (17 vidlí) a Zdeněk Mánek z Dobřenice (16 vidlí). • Svaz postižených civilizačními chorobami v Kravařích uspořádal na podporu muzea koncem červnaI. Kravařské vidlobraní. • Z dosavadních dárců se vyprofilovala skupina, kterým je společná láska k motorkám a autům, často ve věkové kategorii „veterán“. Pod souhrnným označením „motovidláci“ jsme jim jako díkůvzdání letos věnovali samostatný koutek v expozici. • Kmotřenkou 4. stovky vidlí se stala starostka Lichnova, Marta Otisková a kmotrovství 5. stovky se ujal čestný vidlák Zdeněk Švidrnoch, který nám to během roku zase párkrát osladil dalšími sadami vlastnoručně baleného cukru s tematikou muzea. • K letošním kuriozitám patří velikonoční pomlázka ve tvaru vidlí od Laďi Klívara a „vidlofon“ (kombinace mikrofonu a vidlí) od kapely Nebezpečné vidle.
MUZEJNÍ AKTIVITY V lednu jsme podnikli inspirativní návštěvu Národního ústavu lidové kultury – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici, kde nás přijal Mgr. Šimša. • V dubnu se ve sněhové vánici zrodily vidlikonoce. To když nám Laďa Klívar daroval do muzea vidle upletené jako velikonoční pomlázku. Objel jsem s ní na koni Lichnov, Brantice a Krnov a opentlená teď odpočívá v expozici. • O vidláctví, jako nedílné součásti venkovské turistiky a nabídky prázdnin na venkově, jsem přednášel v květnu ve Dvorcích v rámci projektu „Lidé lidem“. • Den Vidlí jsme oslavili 15.června vztyčením vidláckého totemu vysoký 540 cm, do kterého jsme vložili věštbu o budoucnosti Muzea vidlí od kartářky Kamily Bartůškové, zprovoznili bar ve vidlovníkovém sadě, otevřeli expozici motovidláků a v rámci vidlobraní dostali 18 exponátů. Na živo zahrály kapely Čížina a Nebezpečné vidle. Nejvýznamnějším vidláckým kulturním počinem roku bylo bezesporu vystoupení pěveckého sdružení Lobník ze Dvorců se svým pásmem 25 lidových písní o vidlích a vydání Lichnovského vidláckého zpěvníku. • Na II. Vidláckých neolympijských hrách soutěžili 4 borci v mužské a 4 borkyně v ženské kategorii. V hodu balíku sena vidlema do výšky byl vytvořen nový rekord 4,0 m. V hodu do dálky nebyl dosavadní rekord překonán. Trofeje vyřezal Vlastimil Dvořák z Razové. • Koncem června jsme byli přízvání na I. Kravařské vidlobraní, kde jsme převzali sedmero vidlí a uspořádali soutěž v hodu vidlama na cíl. Pořadatelé byli prvním zájezdovým autobusem, který dorazil loni do našeho muzea. • Výchově vidláckého potěru (8-15) jsme se věnovali v srpnu v rámci již tradičních IV. pobytových prázdnin pro děti u koní s výtvarným zaměřením u nás v muzeu. Při sobotním dni pro rodiče, příbuzné a přátele účastníků provázeli muzeem samotní absolventi tábora. • Na konci prázdnin projela muzeem Cisarská rallye veteránů, která startovala v Neplachovicích a u nás měli kontrolní stanoviště s bodovanou disciplínou hod vidlama na cíl. • Uspořádali jsme již podruhé Vidlácké hry v rámci Hubertovy jízdy v Mikolajicích. Naplno proběhla nová disciplína – hod vidlama na cíl z jedoucího koňského povozu. Z pozemních disciplín se soutěžilo v hodu vidlema na cíl a v hodu balíku sena vidlema do výšky, který byl ukončen na výšce 3,20 m, protože došlo k poškození sportoviště koňským povozem. • Dlouhé babí léto umožnilo ještě v listopadu nafotit pro muzeum sérii s country modelingovou tematikou. Vznikl tak další produkt zážitkové terapie, který lze u nás individuálně absolvovat.
ZAHRANIČÍ Nový rok nás zastihl na vidletu do Španěl, kde jsme pátrali po stopách vidlí a vidláků. • Hned na počátku roku promluvil do světa italský muzejní web prostřednictvím naších ambasadorů Livia Griseriho a Jany Vidlákové. Ke zprostředkování kontaktu na sicilské politické Hnutí vidlí sice nakonec nedošlo, ale za to zřízení sběrného místa přineslo své ovoce (tedy vidle). V létě jsme navštívili naší italskou ambasádu cestou do Francie a Španělska a dovezli jsme z pobřeží Středozemního moře 6 exponátů. • Nejvíce zahraničních vidlí letos přibylo z Německa (7). Anglicky mluvící svět nám pomáhala oslovit a porozumět Ivana Chmelařová. REGIONY Na domácí scéně byl položen základ dvěma regionálním zastoupením Muzea vidlí. Na Slovácku jsme navázali na spolupráci s MAS „Kyjovské Slovácko v pohybu“ a začali rozvíjet myšlenku regionálního zastoupení „Kyjovské vidlácko“. Na rozvoji zastoupení Prajzska se podílela naše kmotřenka, Anička Malchárková a organizátorka kravařského vidlobraní, Eva Peterková. Mezi nejaktivnější regionální kurátory již tradičně patřil Mirek Ondrák „Ondráš“ pro Čechy. Svým nemalým dílem přispěl na Valašsku i Břetislav Prašek z Trojanovic.
MEDIÁLNÍ OBRAZ MUZEA Fotografie z Muzea vidlí byly poprvé zařazeny do obecního kalendáře Lichnova. • Petr Novotný na Country radiu v novoroční repríze pořadu „Country mám rád“ probral téma muzea a vidláckých písní s naším kurátorem Ondrášem • Deník zařadil do svého přehledu významných regionálních událostí roku 2012 otevření našeho kamenného muzea, I. Vidlácké olympijské hry a protest Českého olympijského výboru • Dita Voznicová o zakladateli muzea vidlí v týdeníku 5+2 dny • Časopis Cykloturistika nás zařadil mezi doporučené turistické cíle v Jeseníkách • Vidlikonoce vzbudily pozornost Deníku a Mladé fronty Dnes • V červnu zaujalo téma Dne Vidlí a II. Vidláckých neolympijských her Deník a 5+2dny. Autorem nejrozsáhlejšího dokumentu je Petr Vojáček z MikroTV v podobě internetového zpravodajství s videoreportáží a fotogalerií. • Reportáž z Kravařského vidlobraní přinesla Televize Hlučínsko. • Koncem srpna Český rozhlas 2 odvysílal reportáž Romany Růžičkové pro pořad Tisíc příběhů • V září Česká televize Ostrava prezentovala muzeum v Událostech z regionu Ostrava • V říjnu jsme byli součástí pozvánky Deníku na vidláckou hubertovku v Mikolajicích. • Všem apoštolům děkujeme za šíření zvěstí o Muzeu vidlí.
INTERNET Příznávám, že díky narůstajícím aktivitám kamenného muzea nezbývalo na internetovou prezentaci dostatek času. • Web www.muzeumvidli.cz navštívilo 4637 návštěvníků, z toho 60% poprvé (Zdroj: Google Analytics). • Facebook Muzeum vidlí v Lichnově měl na konci roku 215 příznivců, 53% žen a nejvíce zastoupenou věkovou skupinu 18-34 let.